منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آخرین ویرایش صفحه
آیات و روایات حجاب*
احکام نماز*
اشعار حسینی*
اطلاعیه ها
اوقات شرعي
اهداف و فعالیتها(بسیج)*
با کاروان حسینی
بازدیدها
برگزاری دوره‌های آموزشی غیر حضوری
بسیج از منظر بزرگان
بیانیه های مرکز مقاومت بسیج
تصویر بالای صفحه
تقويم
جستجو
حدیث روز
خاطرات ایثارگران*
دست نوشته های مقاومت
راه یافتگان*
روزشمار
سایت های مرتبط
سخنرانی حجاب*
سخنرانی نماز*
صدفی برای مروارید
صفحه اقتصاد مقاومتی
صفحه کتابخانه
صفحه گنجینه
صفحه مهدویت
فرهنگ ایثار و شهادت*
قدس اولین قبله مسلمانان*
قوانین و آیین نامه ها(بسیج)*
قوانین وآیین نامه ها
کتاب الکترونیکی*
کتاب حماسه حسینی*
کتب صوتی*
کتب نماز*
مرثیه سرائی*
مطالب برگزیده
مطالب فرهنگی
معرفی کتاب*
مقالات برگزیده
مقالات حجاب*
مقالات حسینی*
مقالات نماز*
مقاومت های اسلامی
مکتب سلیمانی
منوی مرکز مقاومت بسیج
نحوه تشکیل بسیج*
نظر سنجی
نماز
واجب فراموش شده
ورود
مطالب برگزیده
انتخاب من (ویژه هفته عفاف و حجاب سال99)
مختصری از اعمال ماه های رجب، شعبان و رمضان
شب اعمال قدرت خدا شب قدر
در مسیر بهشت -احیا
در مسیر بهشت بی واسطه با خداوند
شب های آسمانی قدر
دکترین دگرگونی در ساختار اشتغال
انقلاب‌های متوالی دیجیتال، با پیشبرد شدید روند «اتوماسیون» یا همان «خودکار شدن وظایف»، تأثیری مستقیم بر مهم‌ترین متغیر اقتصاد مدرن آدام اسمیتی، یعنی متغیر «کار» بر جای گذاشت. از زمان انتشار کتاب «منشأ ثروت ملل» آدام اسمیت بود که تحلیل‌های اقتصادی از متغیرهایی مانند تجارت یا منابع طبیعی به عنوان متغیر مبنایی اقتصاد روی گرداندند و به موضوع «کار» به مثابه منشأ ثروت ملل معطوف شدند. بدین ترتیب، سه متغیر «بهره‌وری نیروی کار»، «تورم» و «رکود» مبنای همه تحلیل‌های اقتصادی اعم از مکاتب چپ‌گرا و راست‌گرای علم اقتصاد را تشکیل دادند. حالا یک اتفاق مهم افتاده است؛ این‌که در اثر وقوع انقلاب دیجیتال، دیگر «کار» انسانی، منشأ ثروت ملل نیست. حالا دیگر، بخش اعظم کاری که در اقتصاد منجر به تولید کالا می‌شود، نه از جانب «کار انسانی»، که از جانب «کار ماشینی» استحصال می‌شود.
چرا باز هم اقتصاد، چرا باز هم تولید؟
در مسابقه سروری و پیشرفت که میان ملت‌ها درگرفته است، میدان‌دار عصر جدید، اقتصاد است و در مسابقه‌ی اقتصاد، توان تولید یک ملت حرف آخر را می‌زند. توان تولید، حتی نسبت به شاخص‌های متعارف اقتصادی، قبله نمای بهتری محسوب می‌شود، مثلا نرخ رشد اقتصادی بالا، اگر به یمن قدوم سرمایه‌های سیال خارجی در بازارهای بورس یا به برکت صادرات بیشتر نفت خام باشد، از منظر متعارف، کاملا مقبول و مایه‌ی شعف است اما با عینک توان تولید، اگر نگوییم وجه تهدیدی آن برجسته‌تر است، دست کم قابل تمجید نیست، زیرا این رشد، مقاومتی و پایدار ارزیابی نمی‌شود، این رشد حاکی از ارتقاء توان تولید نیست.
اسب تروای آمریکا علیه ایران
فرید زکریا در کتاب «آینده‌ی آزادی» اشاره دارد که راه‌حل، اصلاحات دینی نیست، بلکه راه‌حل مناسب جهت سکولاریزه کردن و دستیابی به یک لیبرال‌دموکراسی در کشورهایی مانند ایران، از اقتصاد می‌گذرد. طبق این راهبرد، اصلاحات اقتصادی اساسی است و باید در اولویت قرار گیرد؛ چراکه حرکت به‌سوی سرمایه‌داری، مطمئن‌ترین راه برای ایجاد یک دولت محدود، پاسخ‌گو و یک طبقه‌ی متوسط واقعی است.
چگونه سیاست فشار و تحریم علیه ایران تداوم پیدا کرد؟پالس‌های اشتباه به غرب
مطالعات تجارت و اقتصاد» منتشر شده که به بررسی «رشد اقتصادی و امید به زندگی: با مطالعه‌ی موردی ایران» پرداخته است. این پژوهش که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده‌ی بانک جهانی مورد بررسی قرار گرفته است بر آن است که «نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ایران تأثیر قابل توجه مثبتی بر امید به زندگی در طول سال‌های ۱۹۶۶ تا ۲۰۱۳ داشته است
مدیران چه درکی از پیشرفت دارند؟
قابل تصور است که اگر یک نظام اجتماعی با این خطر مواجه باشد که مبنایش بر تجمل‌گرایی، نمایش ثروت، فخرفروشی و اسراف و... گذاشته شود و عده‌ای در این راه ذی‌نفع و درعین‌حال در تصمیم‌گیری‌ها دخیل شوند، در آن‌صورت با هرگونه توصیه‌ی خیرخواهانه، حداقل با استهزا برخورد خواهند نمود. بنابراین در چنین شرایطی که مردم گرفتار مشکلات اقتصادی هستند، مسئولان و مدیران به‌دلیل خطای محاسباتی، ترجیح خواهند داد که منابع بودجه‌ای و حتی استقراضی را در جهت انجام پروژه‌های غیرضروری، یعنی کالاهای لوکس و نمایشی هزینه کنند. حال همراهی سایر طبقات مردم (که با فرهنگ لوکس‌گرایی و اشرافی‌گری خو گرفته‌اند) با این اقدامات می‌تواند تیر خلاصی بر پیکره‌ی ناتوان و کم‌جان نظام اقتصادی و اجتماعی کشور باشد.
آفت مدیران غیرانقلابی
 مشکل اینجاست که اگر مدیران ضعیف تصور کنند که نابودی نیروهای مؤثر و انقلابی، محدود کردن ارتباطات و قیود اجتماعی بین نیروهای عمل‌کننده، و تشکیل سازمان‌های ضعیف به حفظ موقعیت نحیف خودشان کمک می‌کند، از این کار دریغ نخواهند کرد. پس، وقتی تعهد به اهداف متعالی در مدیر نباشد، عملاً سازمان را به پایین می‌کشد، البته از دیدگاه مسئولین ارشد، او سازمان را ساکت و آرام به پیش می‌برد، ولی واقع آن است که او سازمان را به زیر می‌کشد.
ولنگاری فرهنگی؛ ریشه‌شناسی یک معضل
میان ولنگاری فرهنگی در زمینۀ کالاهای فرهنگی، و پدید آمدن رخنۀ فرهنگی، ارتباط مستقیم وجود دارد، و دشمن نیز برای ایجاد رخنه در جهان فرهنگی ما، چاره‌ای جز به وجود آوردن تغییر در ذائقه و مصرف فرهنگی و رواج دادن کالاهای فرهنگیِ مضرّ و مخرّب ندارد.
در حاشیه پیشنهاد یک تحلیل در پیام رهبر انقلاب در تجلیل از آتش‌نشانانپدیده‌ انسانِ ایرانیِ مؤمن
افتادن نقاب از چهره آمریکا
ما از این آقای تازه‌آمده متشکریم؛ چراکه زحمت ما را کم کرده و با نشان دادن چهره‌ی واقعی آمریکا، حرف‌های ۳۸ ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران را درباره‌ی فساد سیاسی، اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی دستگاه حاکم بر آمریکا ثابت کرده است.
راهبرد آمریکا برای فشار از طریق برجام
از این زاویه، آمریکایی‌ها حتی از برجام به‌عنوان سکویی برای مشروعیت‌دادن به تحریم‌های خود علیه ایران استفاده کرده‌اند. نمونه‌ی بارز آن در سخنان تام مالینوفسکی، مشاور وزیرخارجه‌ی در امور دموکراسی، حقوق بشر و کار آمریکا قابل مشاهده است: «تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران در پاسخ به تجاوزات این کشور به حقوق بشر بی‌توجه به توافق منعقد شده ایران و شش کشور دیگر باقی خواهد ماند.»
ضرورت پرداخت سینمای ایران به زندگی انبیاء الهیچرا آنها می سازند و ما نمی سازیم؟
اگرچه با پیروزی انقلاب اسلامی دست محافل خاص سیاسی و فکری از سینمای ایران کوتاه شد و اگرچه مدیران انقلابی، مسئولیت آن را برعهده گرفتند اما آن تفکر وارداتی همچنان رواج داشت و آن معیارهای سکولار و اومانیستی که از ابتدا در سینمای ایران برای هویت‌زدایی تزریق شده بود، همچنان به قوت خود باقی ماند.
همچنان مستعمره‌ایم!
این نفوذ الگوها همان پیچیده ترین و جدیدترین نوع استعمار است که به آن استعمار فرانو گویند. در استعمار فرانو، کشورها، به خواست خود ملت ها، با الگوی کدخداها، و مطابق خواست و محاسبات آنان اداره میشوند. این همانی است که مهمترین رسالت رسانه در عصر نوین را شامل شده،
چرا رهبر انقلاب دربرابر هجوم زبان‌‌های بیگانه و حفظ زبان فارسی دغدغه دارند؟استعمار زبانی یا زبان استعمار
جواهر لعل نهرو در کتاب خود با عنوان نگاهی به تاریخ جهان، به همین موضوع اشاره می‌کند که چگونه تبلیغ و آموزش زبان انگلیسی توسط عمال این کشور در هند، موجب به وجود آمدن طبقه‌ای جدید در این کشور شد که با مردم خود هیچ ارتباطی نداشت.
رهبر انقلاب نگران چه چیزی هستند؟
در تاریخ معاصر یعنی در ۱۰۰ سال اخیر، یکی از اهداف و آرزوهای اصلی مردم ایران و نخبگان آن، ایجاد کشوری با تمدن بزرگ برای تاثیرگذاری در دنیا بوده است. کشوری که بدون هیچ وابستگی بتواند به الگوی برتر در تمامی زمینه های شناخته شده علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شود. انقلاب اسلامی یکی از گام های اصلی در این مسیر است. انقلابی که با اتکا بر مردم به دست آمد و مسیر اصلی را با رهبری امام خمینی (ره) برای پیشرفت نشان داد. پس از نظام سازی، در دوران رهبری امام خامنه ای (ره) الگوی پیشرفت اسلامی - ایرانی در دستور کار قرار گرفته تا مراحل بعدی دستیابی به دولت اسلامی- جامعه اسلامی و سپس تمدن اسلامی با زیرساخت محکم و استوار تکمیل گردند.
123>>>
نسخه قابل چاپ
login